Usytuowane w malowniczej scenerii między Pieninami Spiskimi i Właściwymi, Jezioro Czorsztyńskie jest największym zbiornikiem wodnym na Podhalu i obowiązkowym punktem wyprawy każdego przybywającego w te strony turysty. Zaporowy zbiornik na rzece Dunajec oprócz funkcji retencyjnej i energetycznej spełnia rolę krajoznawczą i rekreacyjną. Długa na 404 m i wysoka na 56 m zapora wodna w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Poniżej zapory znajduje się udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem elektrownia wodna. Umieszczone w niej urządzenia upustowe umożliwiają zrzut wody w ilości ponad 2 tys. m³ w ciągu sekundy. Poniżej Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się zbiornik wyrównawczy – Jezioro Sromowieckie, który ma mniejszą powierzchnię (88 ha) i jest niedostępny do użytku sportowo-rekreacyjnego.
Walorem Jeziora Czorsztyńskiego jest jego położenie pośród dwóch zamków znajdujących się w Niedzicy i Czorsztynie. Ten w Niedzicy nazywany Dunajcem jest średniowieczną warownią wybudowaną w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych. Zwiedzający usłyszą legendy związane z zamkiem m.in. o księżniczce Brunhildzie czy zatopionym skarbie Inków i może komuś uda się dostrzec przechadzającą się po komnatach Białą Damę. Po drugiej stronie zbiornika na skalistym wzniesieniu znajdują się warte odwiedzenia ruiny gotyckiego obronnego zamku w Czorsztynie.
Będąc w tych okolicach nie sposób pominąć atrakcji na skalę europejską jaką jest Spływ Przełomem Dunajca. Trwający przeszło 2 godziny spływ tratwami flisackimi dostarcza niezapomnianych widoków, których na próżno szukać w innych regonach Polski.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które znajdują się w bliskiej odległości od Jeziora Czorsztyńskiego, jest bez liku. Warto wspomnieć jeszcze chociażby o osadzie turystycznej w Kluszkowcach z uliczką malowniczych piwnic ze spichlerzami czy górze Wdżar, z której rozpościera się malowniczy widok na Zbiornik Czorsztyński.
Jezioro Czorsztyńskie jest niewątpliwie atrakcyjnym i cenionym miejscem przez żeglarzy. Liczący ok. 10 km długości i 1,7 km szerokości akwen o zróżnicowanych warunkach wiatrowych usytuowany w malowniczej scenerii cieszy się coraz większą popularnością pasjonatów żeglarstwa. Długość linii brzegowej wynosi 29,7 km. Znajduje się tutaj osiem przystani żeglarskich.
Największą przystanią wodną Jeziora Czorsztyńskiego jest usytuowana nieopodal zamku w Niedzicy Przystań YKP Zakopane „Zamajerz”, przy której cumuje najwięcej jachtów. W ofercie oprócz standardowego czarteru jachtów i wypożyczalni sprzętu wodnego znajduje się jedyny na Jeziorze Czorsztyńskim wodolot Pumpabike. Warta wzmianki jest również należąca do Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego przystań żeglarska na półwyspie Stylchyn w Kluszkowcach. PTŻ zajmuje się czarterem jachtów (typu Puck, Sigma, Orion i Tango 720), organizacją regat, kurów i szkoleń żeglarskich.