Drugi po Jeziorze Solińskim na Podkarpaciu i czwarty pod względem głębokości sztuczny zbiornik w Polsce. Ulokowany zaledwie 2 km od centrum Tarnobrzega Zalew Machowski stanowi idealną atrakcję dla turystów i mieszkańców miasta. Utworzone poprzez zalanie dawnego wyrobiska siarki wodami Wisły Jezioro Tarnobrzeskie spełnia przede wszystkim cele rekreacyjne. Zalew został zasilony w wodę w 90% I klasy czystości. Kąpielisko jest strzeżone, posiada szeroką na 100 m plażę, parking, ogólnodostępny bezprzewodowy Internet oraz zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Do zalewu prowadzi wytyczona ścieżka rowerowa. Z pewnością to nie koniec atrakcji, bo plany zagospodarowania terenu są znacznie bardziej rozbudowane. Docelowo mają tu również powstać ośrodek żeglarski, odkryty basen, a w kolejnych latach aquapark i stok narciarski.
Turyści wypoczywający nad Zalewem Machowskim nie mogą przeoczyć atrakcji jakie oferuje Tarnobrzeg. Wśród licznych zabytków na uwagę z pewnością zasługuje, niegdyś należący do rodu hr. Tarnowskich, Zamek Dzikowski, którego początki sięgają XV wieku. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Miasto jest również ośrodkiem kultu maryjnego przez wzgląd na znajdujący się w sanktuarium Obraz Matki Bożej Dzikowskiej. Będąc w Tarnobrzegu warto pojechać do oddalonego jedynie o 14 km Królewskiego Miasta - Sandomierza. Nazywany „małym Rzymem” ze względu na swe położenie na siedmiu wzgórzach jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Sandomierz to nie tylko „Ojciec Mateusz”. Z licznych atrakcji na uwagę zasługuje między innymi Brama Opatowska - jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w kraju, XIV wieczny ratusz i lessowy Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi.
Amatorzy sportów wodnych mogą wypożyczyć rowerki, kajaki, popływać w przezroczystej kuli lub popłynąć w organizowane po zalewie rejsy wycieczkowe. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy WOPR. Na północnym końcu plaży znajduje się niewielka, tymczasowa przystań żeglarska, w planach jest budowa stanicy żeglarskiej, takiej z prawdziwego zdarzenia. Docelowo powstać ma keja z możliwością zacumowania około 100 jednostek jednocześnie pełniąca funkcję centrum hotelowo-konferencyjnego z restauracją, tarasem widokowym i hangarem na sprzęt. Plany obejmują także wyznaczenie torów kajakowych i wioślarskich.
Przy przystani funkcjonuje tarnobrzeski Jacht Klub „Kotwica” organizujący kursy na stopień żeglarza i sternika jachtowego, obozy żeglarskie, półkolonie i regaty. Ponadto od 2008 roku nad jeziorem corocznie już odbywa się połączony z regatami Festiwal Piosenki Żeglarskiej Nowy Brzeg - Nowa Fala.