Ta miejscowość, podobnie jak spora część portowych miast na Sycylii, na pierwszy rzut oka nie sprawia przyjemnego wrażenia. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy podchodzimy do niej od strony wschodniej, wtedy pierwsze co ujrzymy, to zakłady przemysłowe. Trochę lepiej będzie gdy podpłyniemy od zachodu, wtedy dojrzymy to miasto na tle wspaniałego masywu Monte Calógero, a widok ten jest naprawdę piękny.
Historia tego miejsca jest niebywale bogata, a to za przyczyną wód termalnych, z których korzystali już starożytni. Zarówno w czasach greckich, jak i rzymskich miasto było traktowane jako uzdrowisko pod nazwą Therma Himeraia. Również dziś słynie z wód zdrojowych, które mają pomagać w leczeniu artretyzmu. Ponoć niepowtarzalny smak tutejszego makaronu wynika z faktu, iż do jego wytworzenia jest używana woda z owych źródeł. Obecnie ze zdrowotnych kąpieli można skorzystać w hotelu znajdującym się na Piazza delle Terme. Za niewielką opłatą można ów hotel odwiedzić i zanurzyć się w wodach niosących ukojenie zbolałym kościom i stawom.
Miasto składa się z dwóch części, dolnej i górnej. Dolne to plątanina wąskich uliczek, w których kwitnie obwoźny handel. Jeśli chcemy uzupełnić jachtowe zapasy, to należy uczynić właśnie tutaj. Spacerując napotkamy uliczne stragany pełne spożywczych artykułów, od owoców i warzyw, po różnorakie mięsa i wędliny tudzież to, co wody okalające Termini dostarczają. W licznych funkcjonujących tu knajpkach można też skosztować lokalnych smakołyków, owoców morza, chwilę wcześniej złowionych ryb oraz słodyczy, z których Sycylia słynie. W górnej części miasta znajduje się większość atrakcji turystycznych, tam też ulokowało się centrum Termini. Stromymi, wąskimi, brukowanymi schodami i uliczkami dotrzemy do sporego placu Piazza Duomo, nad którym króluje ogromna katedra pochodząca z XVII wieku. Nieco poniżej Duomo usytuowany jest belweder, obsadzony palmami deptak, z którego roztacza się wspaniały widok na dolne miasto, zatokę i port. Wędrując w przeciwnym kierunku, w stronę zachodnią, dotrzemy po krótkim spacerze do Porta Palermo – dawnej bramy miejskiej, a tuż obok będziemy mogli podziwiać ruiny Anfiteatro Romano.
Zatrzymując się w tym mieście i dysponując czasem warto wybrać się na wycieczkę do położonej w głębi lądu sporej wioski czy też niewielkiego miasteczka Cáccamo z imponującym castello, wspaniałym zamkiem pochodzącym z XII wieku. By tam się dostać, wystarczy udać się na dworzec kolejowy w Termini, bowiem stamtąd odchodzą autobusy, które dowiozą nas do tego oddalonego o 10 kilometrów miejsca. Inna atrakcja jaka znajduje się w pobliżu, to starożytna Himera – stanowisko archeologiczne, z potężną świątynią Tempio della Vittória, wzniesioną przez Greków dla upamiętnienia zwycięstwa nad Kartagińczykami.
Port Termini Imerese jest ogromny, z rozległym awanportem i świetnie osłonięty od północy wybiegającym daleko w morze falochronem ze światłem Bl z 3s 3 M. Drugi – południowy falochron jest nieco krótszy, na jego główce znajduje się światło Bl c 3s 7m 5M. Mniejszy, południowy basen portowy przeznaczony jest dla jachtów, tu też znajdują się pomosty z przyłączami wody i prądu. W obu basenach głębokości są wystarczające nawet dla dużych jednostek.