Miasto położone jest nad sporą zatoką o nazwie Golfo di Manfredonia, od północy osłoniętą półwyspem Gargano. Usytuowane u „podnóża” tego półwyspu, można je zatem traktować jako swoistą „bramę” do zajmującego większą część przylądka Parku Narodowego Gargano. Nazwę miasto zawdzięcza swemu założycielowi królowi Sycylii Manfredowi, który w 1256 roku zbudował w tym miejscu osadę, przekształcającą się przez lata w sporą miejscowość.
Popularność wśród turystów, którzy tu coraz chętniej zaglądają, wywołuje właśnie to położenie tuż przy pięknym i atrakcyjnym Parku oraz bliskość ładnych plaż. Spragnieni zwiedzania i wielbiciele zabytków też znajdą tu coś dla siebie. Otóż w centrum miasta niedaleko portu natkną się na monumentalny zamek. Dostrzec go można także z mariny. Jego budowę rozpoczęli Hohenstaufowie, a dokończyli Andegawenowie i Aragończycy. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Archeologiczne, gdzie między innymi można pamiątki po starożytnym plemieniu Daunów, które zamieszkiwało te okolice w VII wieku p.n.e.
Decydując się na pieszą wędrówkę wzdłuż wybrzeża w kierunku południowym po przejściu około trzech kilometrów dotrzemy do kolejnego ciekawego zabytku, a mianowicie romańskiej bazyliki Santa Maria di Siponto zbudowanej na przełomie XI i XII wieku. Jeśli dysponujemy jakimś pojazdem, czy też rowerem, to wtedy warto się wybrać na nieco dłuższą wycieczkę, do niewielkiej miejscowości położonej na północ od Manfredonii. Dla rowerzystów będzie to prawdziwa próba sił, bowiem Monte Sant'Angelo i tamtejsze sanktuarium Michała Archanioła znajduje się na wysokości 825 m n.p.m. Do tego prowadzi tam droga niezwykle kręta, ale ponoć warto te wszystkie przeciwności pokonać.
Manfredonia posiada dwa porty. Pierwszy usytuowany po północnej stronie miasta na jego przemysłowych przedmieściach to Porto Industriale - duży port przeładunkowy z długim pirsem wychodzącym na imponującą odległość w morze. Jest on niedostępny dla jachtów, choć w jego części przybrzeżnej znajduje się coś na kształt niewielkiego oddzielonego portu turystycznego. Właściwym miejscem postoju jest drugi, ulokowany przy samym starym mieście. Nosi on nazwę Porto Vecchio i osłonięty jest dwoma falochronami. Pierwszy, osłaniający port od północy i wschodu ma na główce światło zielone (B z 3s 14m 7Mm), na drugim, południowym ustawiono światło czerwone (B c 3s 11m 7Mm). Wewnątrz portu, na początku falochronu północnego ustawiono latarnię ze światłem białym ( B b 5s 20m 23Mm). Podejście do portu od południa. Przy nabrzeżu miejskim, po północnej stronie znajdują się pomosty cumownicze, stawać także można przy wewnętrznych stronach falochronów Na zewnątrz południowego falochronu powstaje nowa marina z licznymi pomostami.