Małe miasteczko usytuowane po północnej stronie przylądka Gargano. Położone jest na niewielkim cyplu stromo wyrastającym z Morza Adriatyckiego.
Pierwotnie była to osada założona przez żeglarzy z Krety. Otoczona była masywnymi murami obronnymi, z których do czasów współczesnych pozostały jedynie malownicze ruiny. O tym, że tereny te były niegdyś narażone na napady piratów, świadczą liczne wieże służące ochronie, czy też raczej ostrzeganiu mieszkańców o zbliżającym się najeździe morskich rozbójników. Sporo ich dostrzec można z morza, bowiem rozsiane są po całym południowym wybrzeżu Adriatyku i noszą nazwę „torri saracene”.
Rodi Garganico jest uważane za jedno z najstarszych miasteczek na przylądku Gargano i do tej pory zachowało swój średniowieczny charakter. Jeszcze niedawno głównym zajęciem mieszkańców było rybołówstwo, jednak to się zmieniło i miasteczko coraz częściej odwiedzają turyści. Powstało tu sporo hoteli, pensjonatów, a w domach mieszkańców można wynająć w sezonie specjalnie przygotowane apartamenty. Na szczęście samo stare miasto nie straciło swojego wiekowego wyglądu. Dalej można spokojnie spacerować wąskimi, krętymi uliczkami, przysiadając w kawiarniach otaczających niewielkie placyki. Można mozolnie wspinać się od strony morza stromymi podejściami, mijając kamieniczki zbudowane z białego kamienia, z których odpadający tynk tylko dodaje im uroku.
Do miasta turystów przyciągają nie tylko jego wdzięk i zabytkowy charakter, lecz także położona u jego stóp piękna plaża, wzdłuż której usytuowało się sporo kawiarni i restauracji. Do tego z miejscowego miejscowego portu odchodzą liczne promy na pobliskie wyspy Tremiti, a to niesłychanie atrakcyjne miejsce.
Do niedawna tutejszy port stanowił jedynie długi pirs, przy którym stawać mogły nieliczne jednostki. Obecnie powstała w tym miejscu spora marina oferująca przy wystawionych pomostach sporą ilość stanowisk dla jachtów. Na nabrzeżu pobudowano odpowiednią infrastrukturę. Marina osłonięta jest od zachodu i północy łukowato wygiętym kamiennym falochronem. Podejście do mariny od wschodu. Przy wschodnim pirsie znajduje się stanowisko dla promów.