TYP: a1

Marzamemi - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Marzamemi


Niewielka, bardzo malownicza wioska położona na południowo-wschodnim krańcu wybrzeża Sycylii. Niegdyś była jednym z najważniejszych na tym obszarze centrum połowu tuńczyka błękitnopłetwego. Sławniejszą pod tym względem była jedynie Favignana, niewielka wyspa położona w archipelagu Egadzkim, w pobliżu zachodniego wybrzeża Sycylii, na wysokości Trapani.

Tradycje połowu tych ryb trwa w tym miejscu do dzisiaj. Chociaż nie ma już mowy o krwawych łowach pod nazwą „matanza”, to ciągle można tu skosztować steku z tuńczyka, kupić zakonserwowanego w puszce, wreszcie spróbować niebywale aromatycznej i wonnej bottargi, czyli suszonej i sprasowanej ikry – podstawowego składnika sosu do spaghetti z tuńczykiem. Asortyment tutejszych rybaków obejmuje także wędzoną rybę miecz, marynowane anchois i inne przeróżne „owoce morza”.

Miejscowość założyli Arabowie w X wieku. Nadali jej nazwę Marsa al-hamam. Wtedy też powstała pierwsza tonnara (budynki służące sprawianiu i przetwórstwu tuńczyka). W osiemnastym wieku wioska stała się własnością księcia Villadorata, wybudowany został kościół pod wezwaniem San Francesco di Paola, a tonnara uzyskała kształt, który współcześnie oglądamy. Centralnym punktem starej części miasteczka jest Piazza Regina Margherita - główny plac, przy którym znajduje się dawny pałac księcia Villadorata. Sąsiednie uliczki zabudowane są domkami rybaków obecnie w większości przekształconymi w apartamenty dla turystów. Pełno tu też kawiarni i restauracji. W sezonie letnim w Marzememi odbywa się festiwal filmowy, podczas którego na ścianach budynków otaczających „piazza” wyświetlane są filmy. Nowsza część wioski ciągnie się wzdłuż wybrzeża w kierunku południowym aż do położonego na skraju miasta portu.

To drugi port w Marzememi. Chroni go od południa i wschodu falochron, na główce którego znajduje się światło czerwone, od północy drugi, długi, przechodzący przez niewielką wysepkę Isola Grande i ciągnący się na pół kilometra w morze ze światłem zielonym. W porcie znajdują się pomosty dwóch klubów. Jeden to Marina Sporting, pomosty do cumowania znajdują się przy falochronie południowym. Drugi pomost należy do Club Nautico Marzamemi i wystawiony jest w głębi portu wychodząc od nabrzeża. Podchodząc do tego miejsca należy zachować szczególną uwagę ze względu na płycizny. Należy trzymać się w oddaleniu od północnego falochronu i od brzegów wysepki, bowiem są tam skały ukryte pod wodą i jest tam miejscami bardzo płytko. Lepiej stawać u krańca pomostu, dalej mogą cumować łodzie o małym zanurzeniu. Podejście do pomostów Mariny Sporting, jest bezpieczniejsze i łatwiejsze, nie tak utrudnione przeszkodami.

Port pierwszy znajduje się w zatoce tuż przy starej części miasta. Nosi nazwę Balata. Od wschodu osłania go falochron wyrastający z niewielkiego cypla, na którym znajduje się tonnara, od południa wysepka o nazwie Isola Picola, zabudowana prawie w całości willą ze sporym basenem. Na tej wysepce ustawiono światło czerwone. Światło zielone znajduje się na główce północnego falochronu. Wchodząc do portu należy trzymać się z dala od brzegów wysepki ze względu na znajdujące się w jej pobliżu skały. Port jest głównie zajmowany przez kutry i łódki rybackie. Stawać można po wewnętrznej stronie falochronu. Przy jego krańcu wystawiono pływający pomost.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2